O nas

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych

Projekt życia

Nawet czekając na cud, należy coś robić” – ten cytat z „Niewolnika Eliasza” Isaaca Bashevisa Singera w pełni  oddaje idęę, dzięki której Tadeusz Kuźmiński rozpoczął realizację projektu życia   „Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych”.

W 2005 roku na rzecz projektu własnego autorstwa została powołana przez Tadeusz Kuźmińskiego Fundacja Biłgoraj XXI. Pomysłodawca nie był zwolennikiem nowego, prostego i betonowego budownictwa. Głównym celem założenia miasteczka było odtworzenie czegoś co bezpowrotnie odeszło chęć ocalenia drewnianej, ciekawej architektury, dawnej kultury i lokalnych tradycji od zapomnienia.

Tadeusz Kuźmiński chciał wybudować „Miasto Różnorodności”, miejsce dla całej Polski, symbol i dowód, że multikulturowość funkcjonowała i może funkcjonować obok siebie. Przed I wojną światową Biłgoraj był przecież skupiskiem kultur. W mieście, na ulicach przebywali Rosjanie, Polacy, Tatarzy i Żydzi.

„Życzyłbym sobie, aby żyli tutaj ludzie zewsząd. Tworząc ten projekt chciałbym oddać hołd każdej z kultur która niegdyś tu zamieszkiwała”.

Tadeusz Kuźmiński

Inicjator budowy Miasteczka Kresowego

Urodzony 15 października 1954 roku w Biłgoraju, zmarł 18 lipca 2020 tamże. W latach 1974 – 1975 pracował w Biłgorajskich Zakładach Naprawy Samochodów oraz w Spółdzielni Mieszkaniowej Łada. W 1981 roku zdecydował się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pomimo trudnej sytuacji politycznej i warunkom niesprzyjającym prywatnej przedsiębiorczości. Do roku 1988 pracował w Spółdzielni Rzemieślniczej w Lubartowie, w latach 1988 – 1990 przebywał w USA. W 1991 roku wraz z grupą biłgorajskich przedsiębiorców doprowadził do powstania firmy AMBRA, której był głównym udziałowcem i wiceprezesem ds. inwestycji. W 1998 roku dzięki jego kreatywności i zaangażowaniu powstała również w Biłgoraju firma Model Opakowania, gdzie w latach 1997 – 2000 był wiceprezesem ds. inwestycji. W obu firmach pracuje kilkuset mieszkańców Biłgoraja i okolic.

Tadeusz Kuźmiński był niezwykle barwną postacią. Z odwagą rozpoczynał nowe inwestycje. Szalenie ambitny, inteligentny, pracowity i oczytany. W Jego bibliotece można było znaleźć setki książek o różnorodnej tematyce, ale najczęściej sięgał po te historyczne lub po literaturę polską. Pasjonował sie dawną architekturą drewnianą ale największą ideą jego życia była budowa Miasteczka Kresowego. Roztocze uwielbiał za czyste powietrze i zielone trasy rowerowe z których cześto korzystał – to był jego  czas na przemyślenia i odpoczynek. Kochał podróże, mawiał, że to one uczą człowieka tolerancji i otwarcia na inne religie i kultury.

Zwiedził prawie każdy kontynent. Przez ponad 30 lat był mężem Jadwigi, mieli razem trójkę dzieci: Magdalenę, Annę i Macieja. Tadeusz Kuźmiński zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 65 lat.

Projekt Miasteczka Kresowego
kontunuują dzieci
Tadeusza Kuźmińskiego:

Magdalena, Anna i Maciej