Obiekty w Miasteczku

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych

Synagoga

Stajemy wobec zadania nadzwyczajnego. Planujemy odtworzyć sztukę skazaną na niebyt. Biłgoraj daje Wołpie nowe życie. Możemy sprawić, że będzie jeszcze pełniejsze.

Na środku Rynku Żydowskiego odbudowana została Synagoga, która jest wierną repliką XVII-wiecznej, drewnianej Synagogi z Wołpy, mieszczącej się na dzisiejszej Białorusi. Bożnica zbudowana w 1648 r. została spalona przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Synagogę udało się odtworzyć
dzięki dokładnej inwentaryzacji przeprowadzonej w latach 30. XX wieku przez Szymona Zajczyka z inicjatywy prof. Oskara Sosnowskiego z Politechniki Warszawskiej.

Synagoga z Wołpy była nazywana przez znawców najwspanialszą w skali europejskiej. Ozdobna bożnica zbudowana w stylu nazywanym barokiem żydowskim stanowiławzór dla takich budowli. Inicjatywa jej odtworzenia jest tym cenniejsza, że w Polsce wojny nie przetrwała ani jedna drewniana synagoga- wszystkie zostały spalone.

Fundacja stara się o dotacje unijne na wykończenie wnętrza, m.in. bogatej polichromii wewnętrznej oraz bimy (podwyższenia do odczytywania Tory), Aron ha kodesz (szafy do przechowywania Tory) i jej pozostałego wyposażenia. Synagoga ma 16 m wysokości i ponad 370 m2.

Odtworzone polichromie mają zająć 1,2 tyś. m2 powierzchni. W wiernie odtworzonym wnętrzu planowane jest Muzeum Żydów Biłgorajskich.