Obiekty w Miasteczku

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych

Dom Singera

Dom Singera to otwarte miejsce dla wszystkich, bez względu na wiek, przekonania i historie życia.

Wkwietniu 2016 roku rozpoczął działalność odtworzony dom dziadka Isaaca Singera, noblisty w dziedzinie literatury, który dzieciństwo spędził w Biłgoraju. Obiekt ma charakter muzealno – dydaktyczny. Odbywają się w nim ciekawe wystawy i eks- pozycje, mieści się w nim biblioteka bogato wyposażona w pozycje związane z historią Żydów, oraz biuro Fundacji Biłgoraj XXI.

Dom Singera to miejsce niepowtarzalne. Tak jak na początku ubiegłego wieku przestrzeń przesiąknięta była zapachem starodruków, świętych ksiąg, palonego w piecu lokalnego drewna, tak i teraz po przekroczeniu progu dzisiejszego Domu Singera poczujemy zapach sosnowej deski z biłgorajskiej puszczy, ogrzejemy się ciepłem bijącym z wiernie odtworzonego glinianego paleniska, odpoczniemy zaszywając się w tomie ulubionej lektury, która przeniesie nas w minioną epokę.

Dom Singera to otwarte miejsce dla wszystkich, bez względu na wiek, przekonania i historie życia. Pragniemy by przestrzeń dawała każdemu z nas możliwość swobodnego wyrażania własnych opinii, łamała stereotypy, wyzbywała z uprzedzeń. Życzymy sobie i innym by każda wizyta w tym Domu, wnosiła coś trwałego w naszą obyczajowość kulturową, by młodsze pokolenia wynosiły z Domu Singera coś więcej.